Antanas Baltrušaitis

Apie Scoris platormą

Scoris intro video 👌

Galbūt jau girdėjote, galbūt dar ne, bet praeitą savaitę oficialiai startavo Scoris Lietuvos įmonių duomenų bazė ir platforma įmonių duomenims gauti. Noriu trumpai papasakoti apie Scoris platformą ir jos atsiradimą.

Pradžia

Kadangi iš manęs prastas verslininkas ir neturiu įgimto talento daryti verslo, mėgstu stebėti kitus verslus, juos analizuoti, jeigu yra iš ko – mokintis. Dažniausiai duomenis apie Lietuvos verslą gaudavau iš rekvizitai.vz.lt arba okredo.com, bet su šiom platformom susidurdavau su problema, kad jos neleisdavo lengvai ieškoti įmonių (pagal kriterijus, ne pavadinimą), neleisdavo gauti duomenų apie daug įmonių vienu metu, arba duomenys buvo mokami ir brangūs. Visi kiti duomenų tiekėjai (pvz.) pardavinėdavo šlamštą.

Taip pradėjau duomenis rinktis pats. Truputį iš Sodros, truputį iš Registrų Centro. Pasirodo, viešai skelbiama labai daug duomenų, bet problema su viešais duomenim, kad jie išsibarstę, nesujungti, pertekliniai. Pradėjau, savo reikmėm, juos apjunginėti ir taip žingsnis po žingsnio mano kompiuteryje atsidaro šiokia tokia Lietuvos įmonių duomenų bazė. Pirma versija buvo kreivoka, neoptimizuota, bet ji jau buvo gerokai daugiau negu galėdavau gauti bet kur kitur.

Mano matematikos mokytojas sakydavo “Jeigu įdomu tau, vadinasi bus įdomu dar bent 100ui žmonių”. Pradėjau galvoti, jeigu mano duomenys tokie geri, kaip jais pasidalinti su kitais? Kaip pasidalinti su visais? Reikia sukurti įrankį/portalą/patformą tai duomenų bazei pasiekti.

Darbų pradžia

Esu geras analitikas, dar vidutinis duomenų inžinierius, bet tik pradedantis web-developer’is; supratau, kad vienas tokio projekto neprasuksiu. Reikėjo pagalbos. Neturėjau pinigų, todėl galėjau pasiūlyti tik idėją ir dalį būsimo verslo. Man reikėjo gero web-programuotojo. Tokį, kaip tik pažinojau, savo pusbrolį Mykolą. Papasakojau jam apie šią idėją, papasakojau, kaip negaliu nieko jam pasiūlyti dabar, bet Mykolas idėja patikėjo. Aptarėm labai high-level planą ir pradėjom darbus. Mano dalis buvo duomenų bazės vystymo darbai. Mykolo užduotis buvo sukurti web-platformą.

Liko tik viena problema, kad nei aš, nei Mykolas nesame front-end programuotojai. Bet ieškoti trečio žmogaus tik front-end’ui, atrodė neverta. Tai nusprendėm dengti tą klausimą patys. Mykolas dengė JavaScript dalį, o aš padengiau html/css dalį. Kaip matysit, gavosi visai neblogai.

Scoris.lt spalvos

Praleidau gerą savaitę sukdamas galvą ir ieškodamas tinkamo pavadinimo – galiausiai gimė Scoris (Scoring information system jeigu norit paaiškinimo). Pats per keletą dienų sukūriau pradinę svetainę ir dizainą. Parinkau spalvinę gamą ir logotipą (pradinis logotipas buvo kiek baisesnis, vėliau paprašėm, kad profesionalas minimaliai pataisytų).

scoris.lt svetainė

Soris Produktai

Jau nuo pat pradžių žinojau, kad Scorį sudarys du produktai:

 • Vienas skirtas informacijai apie bet kurią įmonę gauti (tiesioginis Rekvizitai/Okredo) konkurentas. Sugalvojau “Įmonės paieška” pavadinimą.
 • Antras skirtas užpildyti tuštumą rinkoje – platforma įmonių paieškai ir duomenų gavimui. Sugalvojau “Rinkos filtras” pavadinimą.

Pavadinimai ne ypatingai originalūs, bet norėjau kad atspindėtų esmę.

Įmonės paieška

Įrankis informacijai apie bet kurią Lietuvos įmonę gauti.

Tipiniai klausimai:
– Kokios UAB Maxima LT pajamos?
– Kiek darbuotojų turi AB Achema?
– Kokį vidutinį darbo užmokestį moka Vinted?
Rinkos filtras

Įrankis įmonių paieškai, rinkos informacijos gavimui.

Tipiniai klausimai:
– Kiek kirpyklų yra Marjampolėje?
– Kiek augo kirpyklų Marjampolėje pajamos?
– Kuri iš tų kirpyklų yra didžiausia?

Pradėjus vystyti produktus mažai galvojom apie SEO, paieškos variklius ir panašius dalykus. Labiausiai rūpėjo pagrindiniai du produktai. Bet pabendravus su Jim supratau, kad šie dalykai yra labai svarbūs. Jim labai susidomėjo produktu ir tapo trečiuoju komandos nariu, pirmuoju investuotoju ir patarėju.

Darbai darbai darbai. Startas.

Toliau buvo daug intensyvaus darbo. Darbas pagal (beveik) visus Agile principus: backlog’as; sprint’ai; sprint review’ai; priotetizavimai; iteravimai; demo ir t.t. ir pan.

Sausį įstegėme įmonę MB Scoris.

Buvom sutarę startą daryti kovo pradžioje, kad iki įmonės pradės skelbti duomenis už 2022m. būtume up-and-running.

Startavome 2023m. Kovo 7d.

Kas tas Scoris? Kaip naudotis platforma?

Platforma yra galingesnė, negu intuityviai galima suprasti, todėl geriausiai paaiškins ir parodys video:

Bet jeigu neturite laiko žiūrėti video, labai trumpai.

Scoris Įmonės paieška

 • Einate į https://app.scoris.lt
 • Pradedate rašyti įmonės pavadinimą
 • Iš sąrašo pasirenkate įmonę ir gaunate informaciją apie ją.

Pvz. Kilo grupė

Scoris Rinkos filtras

Einate į https://app.scoris.lt ir spaudžiate “Rinkos filtras”

1. Galite ieškoti panašių įmonių:

Panašios įmonės į Maxima LT

2. Galite ieškoti įmonių pagal kriterijus:

Kirpyklos Marjampolėje

3. Galite analizuoti įmonių duomenis ir eksportuoti juos Excel formatu:

Didžiausios įmonės Viliuje, jų pajamos ir pajamų augimas

4. Galite gauti agreguotą rinkos informaciją:

Agreguota rinkos informacija apie rinkos sektorius

Iššūkiai

Ne viskas buvo ir yra paprasta. Kaip rašiau, esu tik vidutinis duomenų inžinierius ir neturiu daug pinigų, todėl duomenų bazės sukūrimas buvo (ir vis dar yra) nemažas iššūkis. Pradinių duomenų yra apie 30 Gb. Daugiau nei 100 duomenų failų. (Pasidomėkit kiek tokiais duomenų apimčiai kainuotų koks Snowflake 😆). Neturint pinigų ETL įrankiams, serveriams ir duomenų bazėms, viską reikėjo statyti Open Source pagrindu, kas yra daug sudėtingiau ir reikalauja nemažai specifinių žinių. Esamą duomenų architektūrą pasilaikysiu sau (gėda viešinti), bet duomenų atnaujinimas tik dalinai automatizuotas, trunka ilgokai. Laisvalaikiu dirbu ties duomenų architektūros modernizavimu DBT pagrindu.

Antras iššūkis – papildomų duomenų gavimas iš Registrų centro, Sodros, VMI. Norėtume praplėsti duomenis, įtraukiant pvz. įmonės vavodo informaciją, kontaktinius duomenis, sumokėtus mokesčius. Greičiau gauti Sodros duomenis. Tam reikia sudaryti duomenų teikimo sutartis su Sodra, VMI, RC. Bet bendrauti su biudžetinėm įstaigom sekasi sudėtingai. Bet koks paklausimas grįžta su “atsakysime per 20d.d.”. Įmonės vadovo informacija yra GDPR’o subjektas ir RC nenori tų duomenų duoti, nors duoda Rekvizitai.vz.lt ar Okredo. Supildyta kalnas prašymų, formų, paklausimų ir jau rankos pradeda svirti, nes reikalingas atskiras etatas tam biurokratiniam bendravimo stiliui.

Trečias iššūkis – sukūrėm puikų produktą. Kaip paskekleisti žinią apie jį?

Ateities planai

Lietuvos įmonių duomenų bazė ir platforma Scoris paleista, bet darbai nestoja. Toliau dirbame vystydami produktą. Štai tik keletas dalykų kuriuos turime planuose:

 • Duomenų architektūros modernizavimas efektyvesniam duomenų atnaujinimui ir naujų galimybių atvėrimui
 • Papildomų duomenų gavimas ir integravimas iš Sodra, RC, VMI, kt.
 • Angliškos versijos paleidimas
 • Atsižvelgti į pirmųjų naudotojų patirtį ir komentarus
 • Tolimesnis optimizavimas paieškos sistemoms
 • Įmonių reitingavimas, scoringas
 • Plėtra į kitas šalis

Bendrai mūsų tikslas – būti go-to vieta prireikus patikrinti bet kurią įmonę ar gauti rinkos duomenų apie Lietuvos verslą.

Jeigu turite klausimų dėl Scoris platformos susisiekite. Arba LinkedIn.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *